SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

YEREL DEMOKRASİYE DEV KATKI

Büyükçekmece Belediyesi, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek  “Büyükçekmece 1’inci Uluslararası Yerel Yönetimler Kongresi” düzenliyor. Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan Büyükçekmece 1’inci Uluslararası Yerel Yönetimler Kongresi’nin Düzenleme Kurulu Toplantısı Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün başkanlığında yapıldı.   

YEREL DEMOKRASİYE DEV KATKI
Bu haber 23 Şubat 2017 - 13:44 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Kongrenin hem İstanbul hem Büyükçekmece için önemli faydaları olacağını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, bu bilimsel kongreyle ilgili şu bilgileri verdi: “Çok katkı sağlayacak ve süreklilik arz edecek iki yılda bir yapacağımız bir uluslararası yerel yönetimler kongresidir. Üniversitelerimizle, bilim insanlarımızla birlikte yapıyoruz. Türk yerel demokrasisine ve Avrupa yerel demokrasisine önemli katkı sağlayacaktır. Dünyanın birçok yerinden önemli bilim insanları, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları gelecek. Büyükçekmece’nin tanıtımında, ekonomimize ileride katkı sağlamak üzere önemli bir faydası olacaktır. Ama bu gelen heyetler aynı zamanda İstanbul’da da ağırlanacak ve İstanbul’un tarihi doğal, turistik alanlarını mutlaka ziyaret edecek.”

Başkan Akgün, yerel yönetimlerin, demokrasinin beşiği olduğunu hatırlatarak “Kongrenin en önemli konularından biri de yerel demokrasi ve yerel demokrasinin sorunları konusudur” dedi.

 TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞİYOR 

Büyükçekmece Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Büyükçekmece 1’inci Uluslararası Yerel Yönetimler Kongresi” 14-15 Mayıs tarihlerinde arasında gerçekleştirilecek.

Kongrenin kurul toplantısına Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Prof. Dr. Ruşen Keleş ile Türkiye’nin birçok üniversitesinden akademisyenler ve öğretim üyeleri katıldı. Kongre Onur Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Ruşen Keleş, “Türkiye’de ilk kez bir belediye böyle önemli ve kapsamlı bir bilimsel kongre düzenliyor. Asıl onur, bu çok önemli çalışmanın bir parçası ve bu saygın ekibin içinde olmaktır” dedi.

Toplantıda kongrenin nasıl ve hangi konular üzerinden ilerleyeceği konuşulurken katılımcıların önerileri dinlendi. Kongrenin işleyişine yönelik soruların da cevaplandırıldığı toplantıda kongre bilimsel konularının genel hatları belirlendi.
Büyükçekmece 1’inci Uluslararası Yerel Yönetimler Kongresi’nin ana temasını “Belediyelerin geleceği ve yeni yaklaşımlar” konusu oluşturacak.

GENİŞ AKADEMİK YELPAZE

Kongrede, “21’inci yüzyılda dünyadaki değişim ve gelişim süreçlerinin belediyeler üzerindeki etkileri, sosyal belediyecilik, ketsel dönüşüm, toplum sağlığı, ulaşım, yerel çevre ve iklim politikaları, kent ve kültür, kent sosyolojisi, ketsel planlama çalışmaları ile yerel ve küresel iyi uygulama örnekleri” perspektifinde akademik oturumlar gerçekleştirilecek. Türkiye’nin birçok üniversitesinden akademisyenin beklendiği kongreye dünya ülkelerinden çok sayıda öğretim üyesi de katılacak. Büyükçekmece Belediyesi’nin kardeş kentlerinin belediye başkanları ve yöneticileri de kongreye davet edilecek. Yine dünya çapında yerel yönetimler alanında uzman isimler ve yöneticilerin kongreye katılımı sağlanacak. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi üyelerinden de kongreye katılım bekleniyor.  Kongrede, yerel yönetimlere dair konuların yerel yöneticilerin de katılımıyla konuşulması gerçekleştirilecek.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA