Albayrak çiftine çirkin ifadelere tepki yağdı… Hakaret eden kişi gözaltına alındı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Esra Albayrak, sosyal medyada saldırıların hedefi oldu.

Albayrak çiftine çirkin ifadelere tepki yağdı… Hakaret eden kişi gözaltına alındı
+
-

Bakan Albayrak’ın 4’üncü çocuğunun haberini verdiği mesajının altına yapılan çirkin yorumlar toplumun ve siyasetin geniş kesiminin benzer tepkilerini çekti. Hakaret tweetlerini atan bir kişi Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca da “kamu görevlisine karşı hakaret” suçundan resen soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sosyal medya hesaplarının bir bölümünün yurt dışından ve FETÖ’cü olması yine tespitimiz. Söz; Çocuklara böyle kirli bir dünya bırakmayacağız…” dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün gece Twitter’dan 4’üncü çocuğunun dünyaya geldiğini duyurdu. Bu tweet’in altında bazı sosyal medya hesaplarınca yapılan çirkin yorumlar her kesimin tepkisini topladı. Siyasiler de Berat Albayrak ve Esra Albayrak çiftine yapılan hakaretleri kınadı.

“DEĞERLERİMİZDE DE YERİ YOK”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Bu güzel haber karşısında bile, insanlıktan nasibini almamış bir güruh, anneliğin kutsiyetini ve çocukluğun masumiyetini hiçe sayarak organize bir saldırı ve hakaret furyası başlattı. Bu tavrı esefle kınıyor, şiddetle lanetliyorum. Vicdan ve ahlaktan yoksun bu arsızlığın manevi, kültürel ve toplumsal değerlerimiz içerisinde asla yeri yoktur” dedi.

Altun, “Bu örgütlü ahlaksızlığa karşı tepkisiz kalanların riyakarlığını da görmezden gelemeyiz. İkiyüzlülüğü ve ahlaksızlığı zihniyetlerinin bir parçası haline getirenlere karşı biz hakikatin ve ahlakın tarafı olmayı sürdüreceğiz. Kimse hakarete uğramasın, kimsenin izzeti hedef alınmasın diye daha çok mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

”AHLAK DIŞI SÖYLEMİLANETLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından paylaştığı mesajında “Dünyaya gözlerini yeni açmış bir yavruya, heyecanını yaşayan anneye ve bu mutluluğu paylaşan babaya hakaret kabul edilemez. Cumhurbaşkanımızın kızı Esra Albayrak Hanım’ı hedef alan ahlak dışı söylemi lanetliyorum. Vicdanları yaralayan nefret söylemi adalet önünde hesap verecektir.” dedi.

”İNSANLIKTAN NASİPSİZ”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter’dan şunları yazdı: Küfür ve hakaretten başka bir şey bilmeyen, insanlıktan nasipsiz, ahlak ve edepten mahrum şahıslara sosyal medyada da asla müsamaha gösterilmemelidir. Hamza Salih Albayrak’ın hayırlı salih bir evlat olmasını Cenabıhak’tan niyaz ediyor, Esra ve Berat Albayrak çiftini kutluyorum.

“SEFİL VE KARANLIK ZİHNİYET”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Esra Albayrak hanımefendiye yönelik paylaşımda bulunan kişinin ‘bel hum adall’* olduğu aşikardır ve bu alçaklığı, kamu vicdanında ve hukuk önünde cezasız kalmayacaktır. Bu sefil ve karanlık zihniyeti lanetliyorum” dedi. (*Hayvandan aşağı)

“KİRLİ BİR DÜNYA BIRAKMAYACAĞIZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı açıklamada, “Aile, anne, eş, çocuk duygusundan yoksun şeytanlaşmışlar sabaha kadar savcı ve polislerimiz marifetiyle gözaltına alındı… Sosyal medya hesaplarının bir bölümünün yurt dışından ve FETÖ’cü olması yine tespitimiz. Söz; Çocuklara böyle kirli bir dünya bırakmayacağız…” ifadelerini kullandı.

“HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEK”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargı yolunu işaret ettiği mesajında şunları yazdı: “Körpecik yavruya, annesine, babasına çirkin iftiralarla saldırma düşkünlüğüne sapmış, ruhunu nefrete boğdurmuş; ağzı bozuk, fikri çürük, aynı havayı solumaktan hicap duyduğumuz güruhu kınamak bile zûl geliyor. İnsanlıktan nasipsiz bu şahıslar hesabını hukuka verecektir.”

”AHLAKSIZLARI ŞİDDETLE KINIYORUM”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Dünyaya gelmiş yavrumuz Hamza Salih’in ailesine ve milletimize hayırlı bir evlat olmasını diler, kardeşlerim Esra ve Berat Albayrak çiftini tebrik ederim. Annelik ve kadınlık onurunu layıkıyla taşıyan Esra Albayrak’ı üzmeye yönelik çirkin tavrı ve böylesine insani bir durumda bile alçakça haysiyet cellatlığı yapan ahlaksızları şiddetle kınıyorum.

“SİYASET DE İNSANLIK DA OLMAZ”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter’da şunları yazdı: “Siyasete eşlerin, çocukların, torunların özne yapılması ayıptır, ahlaksızlıktır. Böyle siyaset olmaz, böyle insanlık olmaz. Esra Hanım’ı yeniden anne olmasından ötürü tebrik ediyorum. Allah kendisine, vatanına milletine hayırlı bir evlat yetiştirmeyi nasip etsin.”

“KADINA SALDIRIYA KARŞIYIZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Kadınlara yönelik her türlü saldırının karşısında olacağımızı daha önce de belirtmiştik. Sayın Esra Erdoğan Albayrak’a yönelik ahlak dışı söylemleri ve çirkin ithamları kınıyorum. Allah evlatlarını güle güle büyütmeyi nasip etsin” dedi.

“KİM OLURSA OLSUN KINAMALI”

CHP’nin 2018’deki cumhurbaşkanı adayı ve eski milletvekili Muharrem İnce, Twitter’da “Sosyal medyada Esra Albayrak’a yönelik yapılan paylaşım ahlaksızlıktır. Bu tür paylaşımlar ister Başak Demirtaş’a yapılsın, ister Esra Albayrak’a yapılsın, kime yapılırsa yapılsın karşı çıkmalıyız, kınamalıyız, yapanı da cezalandırmalıyız” diye yazdı.

TÜM KADINLARI YAN YANA”

CHP İstabul İl Başkanı Canan Kaftancı, Günün ve gündemin yoğunluğundan şuan haberdar oldum. Esra Albayrak’ın kendisine ve yeni doğmuş evladına sağlık ve mutluluk dilerken kendisine yapılan aşağılık saldırı karşısında dayanışma duygularımı iletiyorum. Kadına karşı yapılan saldırılarda tüm kadınları yan yana bulacaksınız!

”KADIN ONURU VE AİLE KUTSAL”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Twitter’da “Sayın Esra Albayrak’a ve yeni doğan bebeğine yönelik sosyal medyada paylaşılan çirkin ifadeleri şiddetle kınıyorum. Her zaman söylediğimiz gibi kadın onuru ve aile kutsalımızdır, dokunulamaz. Esra Hanım’ı tebrik eder, bebeğe hayırlı ömür dilerim” dedi.

”HASTALIKLI BİR ZİHNİYET”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ”Esra Albayrak’a yeni doğmuş evladı üzerinden çirkin ifadelerde bulunanlar, hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür. Daha önce de Başak Demirtaş’a benzeri yapılmıştı. Kadınlar, canınız istediği zaman hakaret edebileceğiniz, onurlarıyla oynayabileceğiniz varlıklar değildir” ifadelerini kullandı.

“KABUL EDİLEMEZ”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise paylaşımında, “Bugün ülke olarak yine birileri adına utandık! Esra Albayrak Hanımefendi’ye yapılan ahlaksızlık kabul edilemez; kime kimden gelirse gelsin, her türlü ahlaksızlığın karşısındayız. Esra ve Berat Albayrak çiftinin yeni doğan evlatlarına sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyorum.” ifadelerine yer verdi.