Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Bakan Koca’dan İstanbul açıklaması: 28 ilçede yüzde 50 artış var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul ile ilgili yaptığı corona virüsü açıklamasında "Risk, mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır. İstanbul'daki vaka sayısı Türkiye toplamının yüzde 40'ına ulaştı. 28 ilçede vaka artış oranı yüzde 50'nin üzerinde. Toplantıda toplu taşımada ek seferler konulması ve saat düzenlemesi konuşuldu" dedi.

GÜNDEM 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’daki incelemelerinin ardından açıklama yaptı. Yeni tedbirlerin gündeme geldiğini belirten Koca “Son 1 ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

“Geçen hafta içinde son 1 ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir. Risk mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır.

Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir. Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında, teması kaçınılmaz kılan kalabalıklar olduğunu biliyoruz.

MESAİ SAATLERİNE DÜZENLEME

Toplu taşıma pazar yerleri, alışveriş ortamları müdahale bekleyen konulardır. Yetkililerle bu sorunları tek tek ele aldık. Riski sabah akşam göğüsleyen, işçi memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin önlenmesini amaçlıyoruz.

Toplu taşımada risk devam ettikçe, istediğimiz düzeyde başarılı olamayız. Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir.

“SEMT PAZARLARINDA MESAFE KORUNAMIYOR”

İstanbul’un bir diğer zorluğu sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekanlarında yaşıyor. Bu süre zarfında ise sizlerden tedbirlerden yana fedakarlık istiyoruz.

Gelinen noktada desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Bu destek için sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Maske, sosyal mesafe ve temizlik. Bu üç kuralın yanı sıra, hayatımızı disipline sokmamız gerekiyor.

“MECBURİYETİ OLMAYANLAR EVDEN ÇIKMASIN”

Kalabalık ortamlardan kaçınmamız gerekiyor. Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar lütfen evde zaman geçirsin. İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın. Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerine eksiksiz bilgilendirsin.

Memleketten dönenler buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri lütfen ertelemeyin.

Çalışma arkadaşlarımla birlikte İstanbul’dayım. Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik. Birazdan görevlerimizin başına döneceğiz. Eğer kararlı bir şekilde bizimle beraber olursanız şu andan itibaren salgını geriletmeyi başaracağız. Hepinize teşekkür ediyorum.”

TÜM HASTANELERE KORONA BÖLÜMÜ

Koronavirüs vaka sayılarının hızla artmasının ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün yeni planlamaya gittiği iddia edildi. Buna göre İstanbul’daki tüm hastaneler salgın hastanesi gibi planlanarak yataklarının yüzde 25’i korona hastalarına ayrılacak.

İlginizi Çekebilir!.

Leave a Comment