Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Belediyelere ‘sus’ talimatı: AFAD istedi, Valilik yazı gönderdi

İzmir Valiliği tarafından il genelindeki belediye başkanları ve muhtarların, deprem gibi acil durumlarda medyaya açıklama yapması yasaklandı. 'Konuşma yasağı'nın AFAD'dan geldiği öğrenildi.

GÜNDEM 

İzmir’de belediye başkanlarına depremle ilgili açıklama yasağı getirildi. Valilikten gönderilen yazıda, acil durumlarda belediye başkanlarının ve muhtarların basın-yayın organlarına açıklama yapmaması istendi.

Söz konusu yazıya sert tepki gösteren CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz” sözleriyle tepki gösterdi.

“HALKA GERÇEKLERİ ANLATMAK İÇİN İCAZET ALACAK DEĞİLİZ!”

Deniz Yücel’in sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı paylaşımlar şöyle: “Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama! Hırsızlık yapılır görmezden gel! Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini,İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu. Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz.Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!”

AFAD: BİLGİLENDİRME İZMİR’E ÖZEL DEĞİL, TÜRKİYE GENELİNİ KAPSIYOR

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlarda kamuoyunun bilgilendirilmesine dair yazının İzmir’e özel yazılmadığını bildirdi.

AFAD‘dan yapılan yazılı açıklamada, bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada “Afet ve Acil Durumlarda Kamuoyunun Bilgilendirilmesi” ile ilgili yazının İzmir depremiyle ilişkilendirilerek paylaşıldığı belirtilerek, bahse konu yazının, 23 Ekim 2020’de İzmir’deki depremden 7 gün önce yazıldığı vurgulandı.

İlginizi Çekebilir!.

Leave a Comment