Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Bilim Kurulu Üyesi Türkiye’de aşılamanın başlayacağı tarihi açıkladı

Çin’den getirilen aşılar hakkında konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Faz 3’ün beklenmemesi gerektiğini söyledi: Faz-3 çalışması devam ederken, elimizdeki vaka sayısı 29’a ulaşınca Bakanlık Acil Kullanım onayı verdi biz de ara raporumuzu açıkladık. Brezilya sonuçları da geldi, Bakanlık Endonezya ile de temas halinde. Faz-3 beklenmeden aşıya başlanmasında bir engel yok.

Bilim Kurulu Üyesi Serhat Ünal, Çin’in Sinovac aşısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu, “Brezilya sonuçları da geldi, Bakanlık Endonezya ile de temas halinde. Faz-3 beklenmeden aşıya başlanmasında bir engel yok…” dedi.

“AŞIYA BAŞLANMASINDA BİR ENGEL YOK”

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Ünal şunları kaydetti: “Faz-3 çalışması devam ederken, elimizdeki vaka sayısı 29’a ulaşınca Bakanlık Acil Kullanım onayı verdi biz de ara raporumuzu açıkladık. Her ne kadar 40 vakaya ulaşana kadar devam edeceğiz ama 29 vaka rakamı da yeterli. Ayrıca Brezilya sonuçları da geldi, Bakanlık Endonezya ile de temas halinde. Faz-3 beklenmeden aşıya başlanmasında bir engel yok…”

Sarıkaya, yazısına şöyle devam etti: “Bunun için de eski adıyla tıp kurumu, gelen 3 milyon aşı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Zaten 30 Aralık’ta Türkiye’ye gelen aşılar, yılbaşı tatili de göz önüne alındığında 14 günlük inceleme sürecini henüz tamamlamadı. Muhtemel ki gelecek hafta ortalarına doğru sonuç çıkar ve bir sonraki hafta da uygulamaya geçer…

“EN GEÇ 18 OCAK GİBİ…”

Bu konuda hazırlıkları yürüten ekipte bulunan Prof. Dr. Levent Akın da her türlü planlamanın tamamlandığını, gelecek onay ile birlikte aşılamanın yapılacağını bildirdi. Öngördüğü tarih en geç 18 Ocak gibi… Ancak öncesindeki iki gün hafta sonuna denk gelip sokağa çıkma yasağı uygulandığı için, yasak kapsamı dışında kalan sağlık görevlilerine aşının yapılabileceğine vurgu yaptı.

‘Her bir aşı bir dozdan oluşuyor, bunun için elimizde yeteri oranda şırınga da mevcut’ dedi. Aktardığına göre Almanya’da 5 doz halinde şişelenen aşıdan, yanlış anlama sonucu hastalara tamamı verildi, bu da ateşlenmelere yol açtı. Prof. Dr. Akın, Sinovac aşısı tek doz şişelendiği için bu sorunun yaşanmayacağını belirtti. Türkiye’nin geçmişten gelen aşı uygulama beceri birikimi ile süreci rahat yöneteceğinin de altını çizdi.”

 

İlginizi Çekebilir!.

Leave a Comment