Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

DSÖ’den korkutan açıklama: Üçüncü dalgaya hazır olun

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşı ve tedavi çalışmaları hızlanarak devam ediyor. Bir yanda laboratuvar ortamındaki çalışmaları denemlere dönüştüren aşı şirketleri, diğer yandan da üretim hattını hızlandırmaya, tedarik, dağıtım zincirini geliştirmeye çalışıyor. Salgındaki ilerleyiş hızlanırken, vaka sayılarının artış göstermesinin ardından DSÖ'den yeni bir açıklama geldi.

GÜNDEM 

Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey isimlerinden olan David Nabarro, İsviçre’nin çok okunan gazetelerinden Solothurner Zeitung’a konuştu. Nabarro, yaz döneminde hükümetlerin gerekli önlemleri almadığını ve ikinci dalgayı koronavirüsü dalgasını engellemek için bir şey yapmadıklarını söyledi.

2021’in başında

2017 yılında DSÖ’nün genel sekreteri olmak için mücadele eden fakat bu pozisyonu elde edemeyen Nabarro, “Hükümetler birinci dalganın ardından yaz aylarında altyapısal ihtiyaçları gidermek için gerekli hamleleri yapmadılar. Şimdi ikinci dalgayı yaşıyoruz. Eğer hükümetler gerekli düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapıp önlem almazlarsa 2021’in başında üçüncü dalgayı göreceğiz. İsviçre’de vaka ve ölüm oranı çok ciddi seviyeye ulaşabilir” ifadesini kullandı.

Bu arada Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 58 milyon 494 bini aştı.  “Worldometers” internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 1 milyon 386 bin 570 kişi yaşamını yitirdi. 40 milyon 467 bin 954 kişi sağlığına kavuştu.

İlginizi Çekebilir!.

Leave a Comment