Erdal Nas'tan, Ak Partili meclis üyelerine sert eleştiri » Merkez Siyaset
DOLAR 5,8872
EURO 6,5282
ALTIN 294,7
BIST 121.475
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Hafif Yağmur

Erdal Nas’tan, Ak Partili meclis üyelerine sert eleştiri

Halkın seçtiği Avcılar Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri Avcılar Belediye Meclisinin Eylül ayı 2. Oturumu’na katılmadı. Ak Partili üyeler, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun duruşmasına katılmak için CHP’li meclis üyelerinin, meclis toplantı saatinin istişare yapılmadan değiştirilmesini gerekçe göstermişlerdi. Avcılar CHP İlçe Başkanı Erdal Nas, Ak Partili meclis üyelerini çok sert eleştirdi.

Erdal Nas’tan, Ak Partili meclis üyelerine sert eleştiri
10.09.2019
A+
A-

Halkın seçtiği Avcılar Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri Avcılar Belediye Meclisinin Eylül ayı 2. Oturumu’na katılmadı. Ak Partili üyeler, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun duruşmasına katılmak için CHP’li meclis üyelerinin, meclis toplantı saatinin istişare yapılmadan değiştirilmesini gerekçe göstermişlerdi. Avcılar CHP İlçe Başkanı Erdal Nas, Ak Partili meclis üyelerini çok sert eleştirdi.

İşte Erdal Nas’ın o açıklaması;

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanımız Sn. Dr. Canan Kaftancıoğlu hakkında 6-7 yıl önce yapmış olduğu bir takım sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 31 Mart 2019 seçimlerinden hemen sonra soruşturma başlatılarak dava açılmış, dava hızla sonuçlandırılarak kendisine 9 yıl 8 ay 20 gün ceza verilmiştir.

Mahkemenin karar vereceği duruşma gün ve saatinin Avcılar Belediye Meclisinin Eylül ayı 2. Oturumu ile aynı gün ve saate denk gelmesi nedeniyle meclis grubumuz meclise bir öneri sunarak, toplantının öğleden sonraya alınmasını talep etmiştir. Meclis grubumuzun bu talebi Meclis Başkanı olan Belediye Başkanımızca uygun bulunmuş, Meclis toplantısı Cuma günü saat 15.00’de yapılmıştır.

Hal bu iken;
AKP Grubu Meclise katılmayarak, politik bir çarpıtmayla bu durumdan adeta siyaseten bir rant elde etme fırsatçılığını tercih etmiştir.

AKP Grubundan bir meclis üyesi arkadaşımız toplantıya katılarak toplantıyı protesto ettiklerini beyan etmiş, ardından bu durumu belirten yazılı bir açıklama kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Açıklamada belirtilen iddialar ve durumla ilgili bir bilgilendirme yapmamız zorunlu olmuştur.

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki yargılanan kişi yaşadığımız, görev yaptığımız İstanbul’un görevdeki İl Başkanıdır. Üstelik yerel seçimler sürecini İl düzeyinde yöneten en yetkili kişi olarak partimizin uzun bir aradan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanmasında olduğu gibi ilçe meclislerinde görev yapan arkadaşlarımızın seçilmesinde de çok önemli bir emeği vardır.

Partimizin uzun bir aradan sonra kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin hemen ardından, seçimi koordine eden en yetkili kişi olan İl Başkanımızın 6-7 yıl önce yaptığı paylaşımların gerekçe gösterilerek, hakkında dava açılması, bu sürecin adaletsizliğinin en önemli göstergesidir.
Zira dava süreci ile isnat edilen fiiller suç oluştursaydı söz konusu paylaşımlar yapıldığı zamanlar dava açılır ve ceza verilirdi. 6-7 yıl önce yapılan paylaşımların araştırılıp bugün dava açılması Sayın İl Başkanımıza karşı cezalandırma amaçlı özel bir niyet beslendiğini göstermektedir.

Yazılı metinde İl Başkanımızın ceza aldığı belirtilerek sanki bizler bir suçlunun davasına katılmışız gibi bir algı oluşturulmak istenmektedir.
Oysa hukuk devletinin en temel ilkelerinden biri “Bir kişi suçluğu sabit oluncaya kadar masum sayılır”dır. Dolayısıyla öncelikle karar henüz kesinleşmediği gibi bizzat davanın açılış zamanı ve sürecin kendisi de yapılan yargılamanın ve verilen kararın adil olmadığını göstermektedir.

Bununla birlikte ülkemiz görevdeki Cumhurbaşkanımız ile görev yapan Genelkurmay Başkanının bile terör örgütü yöneticiliği nedeniyle mahkum olup hapis yattığı, yine Ergenekon, Balyoz gibi çeşitli kumpas davaları nedeniyle yüzlerce masum devlet görevlimizin hayatının karartılıp, sonrasında bütün bu soruşturma ve davaların düzmece olduğunun anlaşılıp, en üst düzey devlet görevlilerimizce de kabul edilip özür dilendiği günler yaşadı.

Bu davanın da haksız olduğunun zaman içerisinde anlaşılacağından hiç kuşkumuz yoktur.

Meclis grubumuz bu düşünceler ve hala aynı zamanda kendi Grup Başkanları olan İl Başkanlarına olan sorumlulukları nedeniyle duruşmaya katılmak amacıyla Meclise bilgi vermiş, toplantı saatinin öğleden sonraya bırakılması talep etmiş, nihayetinde toplantıda yapılmıştır.

Dolayısıyla AKP grubunun belirttiği gibi Avcılar ilçesinde Meclisin çalışması, karar alması, hizmetlerin yürümesinde bir aksama olmamıştır.
Üstelik erteleme gerekçesi dürüst ve şeffaf bir şekilde mecliste paylaşılmış, kendileri bilgilendirilmiştir.
Aslında Belediye Başkanımız Sn. Av. Turan Hançerli’nin Cuma günkü oturumda belirtmiş olduğu gibi toplantı saatinin değiştirilmesi uygulaması ilk olmayıp, daha önce de Ak Parti grubunun önerisi ile toplantı saati değiştirilmiştir.

Parti üyelerinin hem kendi parti kurullarına hem halka hem de başka partili de olsa birlikte görev yaptıkları kurul arkadaşlarına karşı sorumlulukları vardır.
Partimiz meclis grubunun kendi partileri açısından böyle önemli bir durum için Meclisteki diğer partili kurul arkadaşlarını bilgilendirip, çalışmaların aksamayacağı bir şekilde toplantı saatinin değiştirilmesi için anlayış talep etmesi, demokratik kültür ve hoşgörü açısından çok önemlidir.
Keşke AKP grubu “fikirlerinize katılmıyoruz ancak sorumluluğunuzun bunu gerektirdiğini düşünüyorsanız toplantıyı öğleden sonra yapalım” diyebilseydi.

Çünkü; 15 Temmuz Darbe süreci göstermiştir ki, farklı düşünsek bile zor zamanlarda yine ancak demokrasiye, insan haklarına ve hoşgörüye inanan bizler birbirimize destek olacağız.

Bu duygu ve düşünceler ile ülkemize demokrasiyi ve çok partili hayatı getirmiş bir partinin üyeleri olarak demokratik kültürün, hoşgörünün ve adaletin gerçekleştirilmesi için mücadele etmeye devam edeceğimizi bildiriyor saygılarımı sunuyorum.

Erdal NAS
CHP Avcılar İlçe Başkanı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.