Koronayı yenmek de yetmiyor, işte sonrası

Yapılan bir çalışmaya göre korona virüs için hastanede tedavi gören kişilerin yarısından fazlasının bir ay sonra psikiyatrik bozukluk yaşadığını tespit edildi.

Koronayı yenmek de yetmiyor, işte sonrası
+
-
Yurt dışında yapılan bir arıştırmaya göre korona virüs için tedavi edildikten sonra 402 hasta gözlem altında tutuldu. Hastaların yüzde 55’inde en az bir psikiyatrik bozukluğu olduğu bulundu.

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), anksiyete, uykusuzluk, depresyon veya kompulsif semptomların korona virüsü atlatan hastalarda görülen psikiyatrik rahatsızlıklardan bazıları.

Milano’daki San Raffaele hastanesindeki uzmanların aktardığına göre vakaların yüzde 28’inde travma sonrası stres bozukluğu (TSSB),yüzde 31’inde depresyon ve yüzde 42’sinde anksiyete olduğu görüldü. Ek olarak hastaların yüzde 40’ında uykusuzluk ve yüzde 20’sinde obsesif kompulsif (OC) semptomlar yakalandı.

Bulgular virüsün psikolojik etkilerihakkındaki endişeleri artırdı.

KADINLAR DAHA FAZLA ACI ÇEKİYOR 

265 erkek ve 137 kadın hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre Covid’den erkeklerden daha az ölme olasılığı olan kadınların psikolojik olarak erkeklerden daha fazla acı çektiğini buldu.

Daha önce psikiyatrik tanısı pozitif olan hastalar da psikiyatrik bozukluk öyküsü olmayanlardan daha fazla acı çekti.