Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Mutasyon Türkiye’de görüldü mü?

Korona virüsün mutasyona uğradığına dair gelen son bilgiler tüm dünyayı endişelendirdi. Mutasyonla birlikte korona virüsün yüzde 70 daha bulaşıcı olması sonrası dünyada yeniden alarm verilirken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Türkiye’de virüsün mutasyonuna saptanmadığının altını çizdi.

Hürriyet Gazetesi’ne yer alan habere göre, İngiltere’den gelen korona haberi tüm dünyaya bomba gibi düştü. Londra dahil birçok bölgede korona virüs vakaları hızla artış gösterirken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, söz konusun artışın nedeni olarak mutasyona uğramış yeni bir tür korona virüsün neden olduğunu açıkladı. Johnson’a göre, ilk tespitlere göre bu yeni tür eskisine kıyasla yüzde 70’e varan oranda daha bulaşıcıydı.

ÜRETİLEN KORONA AŞILARI İŞE YARAYACAK MI?

Johnson’un açıklamaları akıllara, “Üretilen aşılar işe yarayacak m?”sorusunu getirdi.

Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, mutasyon iddiaları ve virüsteki son durumu şöyle değerlendirdi:

“Virüslerde 10 aydır 160 farklı noktada mutasyon oldu. Fakat bu mutasyonların hiçbiri virüsün hastalık yapma gücünü değiştirmedi. İngiltere’de bildirilen 10 farklı mutasyondan özellikle bir tanesi (N 501 Y), virüsün insan hücresine bağlanma noktasında olduğundan önem arz ediyor. İngiltere’de bildirilen bu mutasyonun hastalığın yüzde 70 daha hızlı bulaşmasına neden olduğu ileri sürülüyor”

KORONADA MUSTASYON TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Mutasyonun Türkiye’de görülüp görülmediğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Hasöksüz, “Türkiye’de bu mutasyon saptanmadı. Diğer ülkelerce de bildirilmedi. Geçtiğimiz aylarda Danimarka’da vizonlardan 12 insana geçen virüslerden saptanan mutasyon antikor bağlanması bölgesinde olduğundan daha tehlikeliydi. Neyse ki yayılmadan yok oldu. Şu anda ileriye sürülen mutasyonun, aşıların etkinliğini etkileyecek düzeyde kanıtlanmış bir etkisi yok. Ben de aşıyı bekliyorum. Kendi aşımız olana kadar Çin’den gelen aşıyı yaptıracağım. 2021 yılında daha fazla aşı faz çalışmalarına geçilecek ve kullanıma sunulacak. Bu salgın, insanların aşı olmasıyla sonlanacak.”dedi.

 

İlginizi Çekebilir!.

Leave a Comment