Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Piknikçilerin neden olduğu çöp dağını temizlediler

Yaklaşık iki asırdır orman varlıklarının korunması ve geliştirilmesi için çalışan Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ormanlık alanlarda piknikçilerinden ve kaçak moloz dökenlerinden kaynaklanan çevre kirliliği ile de mücadele ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan Bolu At Yaylası Mevkiinde ormanlık alanda piknikçilerin sebep olduğu kirlilik Bolu OGM yetkilileri ve gönüllü vatandaşların desteği ile temizlendi.

Türkiye genelindeki 28 bölge müdürlüğü ile ormanların korunması için 7 gün 24 saat denetleme yapan Orman Genel Müdürlüğü, son olarak Bolu At Yaylası Mevkiinde piknikçilerin neden olduğu çöp dağı için yazılı bir açıklama yaptı.

Alanın kısa sürede temizlendiği bilgisinin bulunduğu açıklamada şu bilgilere yer verildi;

“01 Aralık 2020 günü ulusal ve yerel basına haber olan Bolu At Yaylası Mevkii’nde ormanlık alanda piknikçilerin neden olduğu çöp kirliliği Bolu Orman Bölge Müdürlüğümüzün personeli ve bölgedeki gönüllü vatandaşlarımızın destekleri ile kısa sürede alan temizlendi. Bölgeye piknik amaçlı gelen vatandaşların atıklarını sorumsuzca orman içerisine atmalarından dolayı oluşan çevre kirliliği sebebiyle zaman zaman kurum çalışanları ve yöre insanları sıkıntılar yaşamaktadır. Bolu Orman Bölge Müdürlüğümüz ormanların büyük bir kısmı FSC Sertifikalı olarak yönetmektedir. Sertifika denetim dönemlerinde de yurt dışından gelen denetim elemanlarınca da bu çirkin görüntüler ülkemizin uluslararası düzeyde olumsuz etkileyeceğinden sıkıntılar yaşanmaktadır. Orman teşkilatı olarak çoğu zaman sosyal sorumluluk projesi kapsamında çevre gönüllüleri ile temizlik kampanyası yapılsa da yeterli gelmemektedir. Şefliklerimize ait “Toplu Koruma” ekiplerimizce ilgili alanlar titizlikle kontrol edilmektedir. Bolu Ormanlarımız ülkemizin en gözde alanlarındandır. Rekreasyon amaçlarının yanında İstanbul ve Ankara gibi illerimizin içme suyu havzalarının bir kısmını oluşturmaktadır. Ormanlar kirletilir ise toprağımız suyumuz havamız kirlenir. Yaşanabilir bir dünya için ormanların temiz kalması hayati önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızdan beklentimiz; suyundan, havasından, toprağından, gölgesinden faydalandığımız ormanlarımızı kirletmemeleri. Unutmayalım ki ormanlar bize çocuklarımızın emanetidir.”

İlginizi Çekebilir!.

Leave a Comment