Sosyal medyada yayılmıştı: Türk doktorlardan maske açıklaması: Sakın yapmayın, ölürsünüz

Sosyal medyada maske hakkında yayılan bir bilgiye göre, iki maskenin arasına okaliptüs yaprağı konulması durumunda, bronşların açılacağı ve maskeyi takan kişinin rahatlayacağı şeklinde iddialar ortaya atıldı.

Sosyal medyada yayılmıştı: Türk doktorlardan maske açıklaması: Sakın yapmayın, ölürsünüz
+
-

Sıcak yaz günlerinde maske takmakta zorlanan bazı vatandaşların ise bu yöntemi uygulamaya çalıştıkları kaydedildi. Konu hakkında görüşlerine bildiren Göğüs Hastalıkları uzmanları, bu bilginin tıbbi bir dayanağının olmadığını ve normal şekilde de iki maskenin üst üste takılmasını önermediklerini kaydetti.

Konu hakkında açıklamada bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Kenan Abbaslı, “Bizim konu hakkında herhangi bir bilgimiz yok. Böyle bir şeyi önermiyoruz. Kısa dönem, üst üste iki adet maske takılabilir ancak bir süreden sonra bu da sorun yaratır. O yüzden vatandaşlarımızın bu tür bilgilere inanmaması gerektiğini söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarda bulunan diğer iki göğüs hastalıkları uzmanı da okaliptüs yaprağının rahatlatıcı etkisi olduğunu ancak kokusunun keskin olduğunu belirtti. Uzmanlar, uzun süre koklanacak okaliptüs yaprağının, sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Kaynak Yeniçağ