SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

AKGÜN’DEN TARİHİ AYAR

Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde söz alan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Kongre’nin Kıbrıs raporunda Türkiye’ye “işgalci devlet” ibaresi kullanılmasına sert tepki gösterdi.

AKGÜN’DEN TARİHİ AYAR
Bu haber 20 Ekim 2016 - 14:47 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi genel kurulunda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Konseyin Kıbrıs raporundan Türkiye ile ilgili “işgalci devlet” ibaresini sesiz kalmadı.

Uluslararası sözleşmelerden doğan hakkını kullandı

Kıbrıs raporu hakkında söz Başkan Akgün; “Raporda, Türkiye “işgalci devlet” olarak gösterilmiştir. Bunun kabul edilmesi söz konusu olamaz. Türkiye, uluslararası antlaşmalardan doğan hakkını 1974 yılından bu yana kullanarak adadaki varlığını sürdürmektedir. 1960 Noel Baskını’yla öldürülen onlarca, yüzlerce Türk vatandaşının başına gelenler 1974 yılında tekrar yaşanmıştır. Türkiye, uluslararası sözleşmelerden doğan hakkını kullanarak müdahale etmek zorunda kalmış ve adanın tamamına barış getirmiştir” diye konuştu.

 “Dünya ve Avrupa barışına katkı sağlar”

Raporu hazırlayan raportörlerin sadece adanın Kuzey’ini gezerek bir rapor hazırladıklarına dikkat çeken Başkan Akgün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ada’nın Güney’inde 28, Kuzey’inde ise 58 tane belediye var. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde yerel demokrasinin kalbi atıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin devlet olarak tanınıp tanımaması burayı ilgilendirmez.  Kıbrıs’ta bugün bir barış süreci devam ediyor. Bu süreç içerisinde raportörler Kongre’nin de iradesiyle, Kuzey’deki belediyelerin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı doğrultusunda neler yaptıklarına bakmalıdır. Çünkü Kuzey’deki belediyeler de halkın oylarıyla iş başına gelmiş ve burada halka hizmet eden yerel yönetimlerdir. Bu belediyelerin daha fazla hizmet edebilmeleri için işleyişlerine nasıl bir katkımız olabilir ve Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’na uymaları, adapte edilebilmeleri noktasında nasıl bir katkımız olabilir bunların da üzerinde durulmalıydı. Kuşkusuz bu da Kıbrıs’taki barışın sağlanmasında bir katkı unsuru olabilirdi. Bu rapordan mutlak surette uygun dille Türkiye’nin bir “işgalci devlet” olmadığının belirtilmesi Avrupa ve Dünya barışlına bir katkı sağlar.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA